CERTYFIKATY ISO 9001, ISO 3834

News

Hel-3, przez naukowców nazywany kosmicznym pierwiastkiem, może całkowicie zrewolucjonizować energetykę. Wykorzystywany jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej pozwoli na produkcję czystej energii – bez dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów. Dodatkowo 70 proc. energii zostaje w procesie przekształcone na energię elektryczną. Choć na Ziemi tego pierwiastka brakuje, to szacuje się, że złoża na Księżycu mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię na 250 lat.

Choć hel-3 jest bliskim krewnym helu-4, ma znacznie szersze zastosowanie. Może być wykorzystany do budowy czujników neutronów. Obecnie nawet 80 proc. dostępnego na rynku helu-3 wykorzystuje się w detektorach, dzięki którym można np. wykryć bomby walizkowe. Pozwala też osiągać bardzo niskie temperatury – np. CERN wykorzystuje go przy procesie schładzania Wielkiego Zderzacza Hadronów. Jest nieoceniony przy ocenianiu wielkości złóż ropy naftowej i niezastąpiony w medycynie, m.in. poprawia widoczność zdjęć rentgenowskich.

Najważniejszym zastosowaniem w przyszłości może być jednak wykorzystywanie go jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej.

Wydajność procesu z wykorzystaniem helu-3 jest niemal dwukrotnie większa niż w przypadku elektrowni atomowych (ok. 37 proc.) i znacznie przewyższą tę z elektrowni węglowych (ok. 45 proc.). To możliwe dzięki powstaniu pozytywnie naładowanego protonu wodoru, którego energia może być bezpośrednio zmieniona w energię elektryczną, bez marnotrawienia jej na podgrzewanie wody i do produkcji czy uruchomienia turbin, które dopiero wytworzą prąd. W przyszłości hel-3 mógłby napędzać statki kosmiczne i znacznie ułatwiłby eksplorację kosmosu.

Problem jedynie w tym, że hel-3 oprócz tego, że niezwykle cenny, jest też na wyczerpaniu, przynajmniej na Ziemi. Na Księżycu – według szacunków – jest milion, a nawet kilka milionów ton tego izotopu. Indyjska agencja kosmiczna podaje, że według jej obliczeń, złoża wystarczą na zaspokojenie energetycznych potrzeb Ziemi nawet na 250 lat.

Pierwsze próbki helu-3 z Księżyca przewieźli astronomowie programu Apollo jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) opracowała już koncepcję wydobycia helu-3 z powierzchni Księżyca. Na początku 2019 roku chiński łazik Yutu-2 pobrał próbki gruntu. To na razie jednak dopiero początek. Brakuje jeszcze odpowiedniego sprzętu.

Na skalę przemysłową wydobycie helu-3 z Księżyca jest na razie mało prawdopodobne. Wraz z rozwojem technologii będzie się to jednak stopniowo zmieniać. Eksperci nie mają wątpliwości, że wkrótce wykorzystywany na Ziemi izotop będzie pochodził z Księżyca.

COVID-19

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego wirusem SARS-COV-2, siedziba firmy BEST Systemy Grzewcze pozostaje zamknięta dla Gości do odwołania. Nasi pracownicy pozostają z Państwem w kontakcie mailowym i telefonicznym.

Więcej szczegółów dotyczących danych kontaktowych uzyskacie Państwo na naszej stronie internetowej: https://www.systemy-grzewcze.pl/pl/o-nas-pl/nasz-zespol

Pozostajemy z Państwem w kontakcie za pośrednictwem naszych social mediów: Facebooka i Twittera.

Jednocześnie apelujemy o korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji i unikanie rozprzestrzeniania tzw. fake newsów. Wiarygodne informacje na temat SARS-COV-2 i sytuacji w kraju można uzyskać na rządowej platformie https://www.gov.pl/web/koronawirus

 

 Zostaliśmy wyróżnieni statuetką w plebiscycie Świdnickie Gryfy 2019!

Dziękujemy za to wspaniałe wyróżnienie, które przypieczętowuje rok, który jest dla naszej firmy symboliczny - już niedługo będziemy świętować 30 rocznicę jej założenia. Nagroda ta pokazuje również jak długą drogę przebyliśmy i jak wiele jest jeszcze przed nami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

 

Po sukcesie Poland@CERN 2019, w którym również wzięliśmy udział, wyruszyliśmy w kolejną misję, Poland@ITER 2019, tym razem dedykowaną ITER. Odbyła się ona 17 i 18 października 2019 roku w siedzibie organizacji w St. Paul-lez-Durance na południu Francji, a jej organizatorem był Wrocławski Park Technologiczny we współpracy z Komisją Europejską. 

Krótko o ITER

ITER (ang. International Thermonuclear Experimental Reactor – Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny) to międzynarodowe przedsięwzięcie realizowane przez kraje członkowskie UE, USA, Chiny, Koreę Południową, Szwajcarię, Rosję, Japonię oraz Indie. Określa się go jako najambitniejszą inicjatywę naukową na świecie. Wkładem UE w projekt ITER zarządza F4E, czyli Fuzja dla Energii (ang. Fusion for Energy) – organizacja Unii Europejskiej (UE). Jej budżet na lata 2021-2027 wynosi aż 6 miliardów euro. Większość tych środków zostanie przeznaczona na działania związane z ITER, projektu, który ze względu na swoją skalę generuje duże zapotrzebowanie na różnorodne produkty i usługi.

BEST w ITER

Przez dwa owocne dni misji wzięliśmy udział w licznych spotkaniach B2B oraz - wraz z innymi firmami - umacnialiśmy i potwierdzaliśmy wizerunek i mocną pozycję polskich form w branży high-tech. Jesteśmy dumni, że po raz kolejny znaleźliśmy się w gronie organizacji, które swoją wiedzą i doświadczeniem przyciągają uwagę projektów badawczych rangi big science.

Gdynia po raz kolejny gospodarzem konferencji "PCHET 2019" organizowanej przez Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych. Spotkanie liderów rynku energetycznego, technologicznego oraz samorządów dotyczy wodoru jako nośnika energii przyszłości. Jako członek Klastra czynnie uczestniczymy w jego działaniach na rzecz promocji najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, które dają szansę na czyste i ekologiczne jutro.

http://www.klasterwodorowy.pl/

AKTUALIZACJA (18.10.2019 r.)

https://www.systemy-grzewcze.pl/pl/aktualnoscipl/aktualnosci-pl/239-best-systemy-grzewcze-laureatem-swidnickiego-gryfa-2019

 


Cieszymy się z wyróżnienia w tak ważnym dla świdnickich przedsiębiorców plebiscycie. Nasza firma aktywnie działa w środowisku lokalnym zatrudniając i wspierając mieszkańców ze Świdnicy i okolic.

Więcej o plebiscycie i nominowanych:

https://swidnica.naszemiasto.pl/swidnicki-gryf-2019-znamy-juz-nominacje-lista/ar/c1-7265137?fbclid=IwAR3q85zPArp-SKcpcxwU9GrXJbVfrQbh2xANuoz60pGifmCj7EsQ9siSHdE

shutterstock 9833917

O nas

Od 2014 roku firma BEST Systemy Grzewcze weszła w skład Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w 2016 roku przeniosła się do nowoczesnej siedziby przy ulicy Towarowej 15 w Świdnicy.

Adres

ul. Towarowa 15, 58-100 Świdnica

(+48) 74 856 81 88

best@systemy-grzewcze.pl

Pon - Pt: 7:00 - 15:00

Na skróty

O nas

Realizacje

O firmie

Kontakt

RODO

 

©2019 BEST Systemy-Grzewcze. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt Art Open Studio Reklamy